.

RC Recenze: Škola malého stromu

10. října 2014 v 16:52 | Briannag |  RC Recenze

S láskou do hor

Audiokniha: Škola malého stromu Škola Malého stromu
Autor: Forrest Carter
Interpreti: Lukáš Hlavica
Díl: -
Vydavatel: Tympanum
Délka: 7:40 h
Zkrácená: Ne
Žánr: novela
Doporučený věk: bez omezení
Anotace:
Víte něco o duši amerických Indiánů? Víte, že stromy mluví? Víte, jak posílat zprávy prostřednictvím hvězd? Víte něco o smíchu a slzách v lidském srdci? Zaposlouchejte se do Školy Malého stromu a pochopíte pozoruhodnou jednotu člověka, přírody a kosmu. Příběh Malého stromu - chlapce, kterého vychovává babička s dědečkem z kmene Čerokíů. Učí jej moudrosti předků, řemeslu, umění přežít a vyjít čestně se světem i sám se sebou. Pocit štěstí a dokonalé pospolitosti je však krutě narušen. Kniha se stala bestsellerem, byla přeložena do mnoha světových jazyků a byla předlohou stejnojmenného filmu.

Autor Forrest Carter: Vlastním jménem se jmenoval Asa Earl Carter. Narodil se roku 1952. Studoval žurnalistiku a pracoval v rádiích. Pocházel ze čtyř dětí a vydával se za sirotka (tvrdil, že svou knihu Škola Malého stromu napsal z vlastních zážitků), ale ve skutečnosti jeho rodiče žili až do jeho dospělosti v Alabamě.

Přebal CD: Přebal CD mě nijak zvláště nezaujal, přijde mi příliš nevýrazný. Z indiánské tématiky by se přece dalo tolik "vytěžit" a ona je na celém přebalu naznačena pouhým jedním pírkem… Uděluji 2/5.

Obsah:Malý strom vyrůstá se svým dědečkem, velice moudrým mužem, který ho učí životním moudrům a dovednostem, které by měl umět ovládat a hodnou, pečující babičkou. V soudobé společnosti je jeho dědeček jak vážený (u indiánů a zálesáků), tak také považován za podivína u majoritní bílé společnosti. Malý strom tak rozumí řeči zvířat a přírody, ale ne většině lidí. Nechápe jejich motivy, ale to není tolik důležité, protože své přátele má v přírodě.

Hodnocení: Citlivý a dojemný příběh malého indiánského sirotka, který vyrůstá u svého moudrého dědečka a babičky dokáže vzít za srdce. Prožíváme jeho všední dny plné klidu a porozumění. Společně s ním se setkáváme s nepochopením bílých lidí. Uvědomujeme si, co je v životě skutečně důležité a podstatné a co je jen přetvářka.

Závěr: Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi citlivě napsané příběhy plné skryté moudrosti, tato kniha je zaujme od první do poslední stránky a po dočtení na ni budou ještě dlouho vzpomínat.


80 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji e-shopu Audiolibrix.Zdroj obrázku a anotace: e-shop Audiolibrix.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama